System taktycznej łączności pola walki RADION.
Operacje wojskowe prowadzone na współczesnym polu walki charakteryzują dużą mobilnością jednostek, dążeniem do prowadzenia działań sieciocentrycznych (Network Centric Warfare) oraz stosowaniem środków informatycznych klasy BMS, a co za tym idzie coraz większą automatyzacją wykonywanych zadań i przetwarzaniem informacji z różnych sensorów.
Stawia to określone wymagania na system teleinformatyczny, tworzący sieciową platformę łączności zdolną do transferu różnego rodzaju informacji (głos, dane, wideo) w żądanym czasie, z określoną gwarancją dostarczenia, w warunkach wysokiej mobilności i zmienności sytuacji, przy wykorzystaniu głównie środków radiowych.
Ponadto, wobec działania sprzętu walki radioelektronicznej mającego zakłócić lub przechwycić transmisję, niezwykle ważnym zagadnieniem staje się zapewnienie bezpieczeństwa transferu w sieciach, szczególnie radiowych, poprzez zastosowanie odpowiednich mechanizmów kryptograficznych.
Opracowany w firmie Transbit Sp. z o.o. system taktycznej łączności pola walki RADION® jest odpowiedzią na problemy łączności współczesnego pola walki na poziomie taktycznym.
System taktycznej łączności RADION® pozwala na realizację bezpiecznej łączności danych i fonicznej pomiędzy elementami oddziałów i pododdziałów taktycznych, od szczebla drużyny do szczebla batalionu, z zapewnieniem łączności do elementów szczebla operacyjnego (np. brygady).
System RADION® złożony jest z urządzeń podzielonych funkcjonalnie w sposób zapewniający elastyczną i skalowalną konfigurację różnych wariantów systemu, o różnym stopniu złożoności, dostosowanych do aktualnych potrzeb Użytkownika. Z pomocą stosunkowo niewielu elementów można konfigurować i implementować bardzo wiele wariantów systemu RADION® zależnych od wymaganej przepustowości, niezawodności dostarczenia informacji, wymagań na poziom zabezpieczenia informacji, możliwości współpracy z obiektami starszej i nowszej generacji.
RADION® mają zastosowanie w szerokim spektrum obiektów: aparatowniach przewoźnych, wozach wsparcia, wozach i jednostkach ogniowych, wozach rozpoznania, polowych stanowiskach dowodzenia, bezzałogowych platformach latających.
System RADION® stanowi platformę do realizacji łączności jawnej i utajnionej Łączność niejawna realizowana jest poprzez terminale spełniające wymagania protokołów SCIP, zapewniając na polu walki szyfrowanie informacji od abonenta do abonenta na wymaganym poziomie poufności. W przypadku wykorzystania kryptografii koalicyjnej zapewnia interoperacyjność oddziałów na poziomie wymiany informacji utajnionej. System RADION® pozwala jednocześnie na wykorzystanie utajniaczy IP-CRYPTO (lub NINE), bramek SCIP, jak również na dołączenie systemów wykorzystujących utajnianie grupowe za pomocą urządzeń GUU.
Do realizacji łączności radiowej system RADION wykorzystuje m.in. szerokopasmową sieć taktyczną pola walki, złożoną z programowalnych radiostacji szerokopasmowych R-450C (SDR – software defined radio), realizujących wymianę danych przez zautomatyzowane systemy dowodzenia i kierowania, przy zapewnieniu odpowiedniej pojemności i niezawodności dostawy fonii, wideo, danych telemetrycznych, informacji z sensorów, obrazu sytuacji operacyjnej, itp., na szczeblu taktycznym.
System RADION® współpracuje również z systemami łączności radioliniowej poprzez radiolinie cyfrowe z rodziny R-450A oraz R-460A (najnowsze radiolinie cyfrowe pasma III+ oraz IV), eksploatowane w Siłach Zbrojnych RP.
Urządzenia sieciowe produkcji Transbit, pełnią funkcję integratora systemu RADION, zapewniają współpracę z radiostacją R-450C oraz radioliniami i innymi środkami łączności. Przeznaczone są do stosowania w zestawach sprzętu przewoźnego (np. aparatowniach polowych, bojowych wozach) i stacjonarnego wykorzystywanego do budowy szkieletowej sieci taktycznej IP, umożliwiając realizację długoterminowej komutacji traktów cyfrowych oraz budowy szkieletowo-dostępowej sieci teleinformatycznej typu IP.
Za realizację połączeń głosowych odpowiadają pulpity łączności AC-30IP wykorzystują technologię VoIP (Voice Over IP).
System RADION® wyposażony jest w autorskie oprogramowanie do monitorowania i kontrolowania obiektów o nazwie SMIKO. Środowisko przeznaczone jest do tworzenia, konfiguracji i monitorowania sieci, umożliwia zapis i odczyt konfiguracji urządzeń firmy Transbit. W aplikacji możliwe jest tworzenie schematów sieci, łącząc graficzną reprezentacje interfejsów fizycznych i radiowych urządzeń zawartych w bibliotece aplikacji. Dodatkowo możliwy jest widok mapy z umiejscowieniem danych urządzeń oraz systemów. Do analizy łącza radiowego wykorzystywany jest przekrój terenu.
System RADION® stanowi dogodną platformę teleinformatyczną do osadzenia systemów C4ISR, np. systemów zarządzania polem walki (BMS) lub pokrewnych (np. BFT), oferując mechanizmy współpracy na poziomie middleware’u w celu zapewnienia efektywnego zarządzania siecią łączności oraz uzyskania na bieżąco informacji o stanie kanałów komunikacyjnych.